top of page

Sosyal Medyada Müşteri Dinleme Sanatı

Güncelleme tarihi: 12 Mar 2022

Özellikle dijital dünyada sıklıkla karşılaştığımız “müşterilerinizi dinleyin!”, mottosu üzerine kavramın içini doldurmamız gereken bir durumla karşı karşıyayız. Firmalar müşterileri “veriler” üzerinden dinlerken neleri kaçırıyor olabilirler diye üzerine düşünmek gerekir.Nedir bu “müşterilerinizi dinleyin!” akımı?


Üzülerek belirtmek gerekir ki halihazırda müşterileri dinlemek eylemi genellikle yazılanlara verilen birkaç sıkıcı cevaptan ya da aynı etkiye sahip bazı uygulamalardan ibaret. Yukarıda biraz bahsetmeye çalıştığım gibi firmaların genel eğilimi bunu bir veri olarak görmektir. Fakat sokağa çıktığımızda işin renginin değiştiğini görüyoruz. Tavanda konuşulan konuların aslında tabandan kaynaklı olduğu bir durum söz konusu olabilir. Eğer müşterileriniz fiyatlarınızın adil olmadığını söylüyorsa bu size iletildiği zamandan daha önce gerçekleşmiş, zaten olan ama geç ifade edilen bir şey olabilir. Başka bir örnek: Sadece bir müşteriniz size çalışanlarınızın kaba olduğunu söylüyorsa ve gelen bu tek yorumla siz bir sorun tespit edemediyseniz dikkatli olmakta yarar var. Açıkçası gelen bu tek yorumları firmaların önemsememe eğilimleri karşılaştığımız gerçeklerden biri.


Fırsat mı tehdit mi?

Sosyal medya sayesinde deneyimlerin paylaşılması farklı bir boyuta taşındı. İnsanlar binlerce kullanıcının olduğu sosyal medya platformlarında firmanız hakkında konuşuyor. Buradan bakıldığında müşterileri dinlemeniz ve olumlu yorumları fırsat, olumsuz yorumları tehdit olarak görmeniz gerekecektir.


Sosyal medyada müşterileri nasıl dinleyebilirsiniz?

Sıkıcı sabit yorumlar müşterilere onları anlamadığınızı hissettirir. Keskin noktalama işaretleri aşırı ciddiyet ve kontrol anlamlarını içerebilir. İşe özel müşteri yorumlarınızı ve emojilerinizi ayarlamakla başlayın. Tek tip olmayan yorumlar müşterinizi özel kılar. Kullanacağınız emojiler ya da benzeri görseller (gif gibi) ifade etmek istediğiniz şeyin sanal dünyadan çıkıp müşterinizde daha farklı bir noktaya temas eder, onlara dokunmanızı sağlar.


Eminim ki üzerine söylenecek daha fazla şey olan başka bir konu bu müşterileri dinleme konusu. Farklı kültürler, adapte edilmiş global kültürler, müşteri kitlenizin genel durumu, içinde bulunduğunuz sektör gibi üzerine yazılması gereken onlarca şey var. Yazı size bir bakış açısı sağladıysa şimdilik amacına ulaşmış demektir.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page